Kochani bardzo ważne !!

Ile razy zdarzało Wam się na wyprawach nurkowych czy nawet na basenie, że ktoś podchodził i mówił, “jakoś ten automat mi dziwnie podaje powietrze”, “jakoś ciężko wziąć mi wdech”.
Na pewno niejednokrotnie zauważyliście przeróżne nieszczelności, jak syczenie z pierwszego stopnia, to małe bąbelkowanie które dostrzegliście pod wodą u partnera, zacięcie się zaworu dodawczego, czy też wzbudzanie się puszki automatu na powierzchni i pod wodą.

Wnioski wysuwają się same – już czas na serwis naszego sprzętu !!!

Automat oddechowy powinien być oddawany do przeglądu przynajmniej raz do roku, niezależnie od tego, jak intensywnie go używamy.
Nie możemy czekać aż coś się zepsuje – jest to głupotą, ryzykujemy tym swoje życie !!!

W świadomości większości z nas automat oddechowy to najważniejszy element sprzętu nurkowego. Od jego poprawnego działania zależy przecież to, czy będziemy mogli oddychać pod wodą, a więc także nasze życie. Dlatego powinniśmy otaczać go specjalną troską, dbać o niego, jak o największy skarb. Dlaczego zatem tak wielu z nas nie zwraca należytej uwagi na stan techniczny automatów i ich czystość?
To jeden z większych paradoksów naszego nurkowego środowiska, który trudno zrozumieć.

.Jeśli jest on eksploatowany bardzo intensywnie, należałoby przeglądać go częściej, ale nigdy rzadziej a to dlatego, że niektóre elementy zużywają się niezależnie od tego, czy automat pracuje, czy nie, dotyczy to zwłaszcza uszczelnień zaworu drugiego stopnia. Z tego powodu, jeśli nurkujemy sezonowo i mamy kilkumiesięczną przerwę w nurkowaniu, lepiej oddawać automat do przeglądu przed sezonem a nie po nim.

Jednak same regularne przeglądy automatu nie zapewnią nam jego poprawnego działania. Jeszcze ważniejsze jest dbanie o niego, zwłaszcza o jego czystość !!!

W trakcie przeglądu i serwisu wymieniamy WSZYSTKIE oringi i części miękkie automatu, dokonujemy przeglądu węży i proponujemy wymianę, gdy na to czas, a na samym końcu ustawiamy opory oddechowe.