Najlepsze miejsca nurkowe położone na południu egipskiej części Morza Czerwonego.

W programie realizuje się nurkowania w Parku Morskim Dedalus – miejsce wyjątkowe ze względu na występowanie rekina młota.

Rafach Świętego Jana – gdzie nurkuje się w podwodnych korytarzach labiryntu Um Kararim

Region Sataya – czyli olbrzymie zespoły raf koralowych: występujące tylko na tym obszarze korale mózgowe.

Trasa ta rekomendowana jest dla osób kochających florę i faunę morską. Płyniemy maksymalnie na południe Egiptu gdzie nie docierają już łodzie z baz nurkowych położonych na lądzie. Południowe safari to płytkie, spokojne i bogate rafy, podwodne tunele i kawerny, olbrzymie ściany porośnięte gorgoniami miękkim i twardym koralem, przyciągające zwierzęta pelagiczne: rekiny młoty i longimanusy, kosogony.

Trasę safari rozpoczyna się dwoma znurkowaniami w stylu check dive – znurkowaniami sprawdzającymi w okolicy Marsa Alam – Shaab Sharm i Shaab Marsa Alam.
Pierwszy etap naszej podróży to rafy w regionie Sataya. Region ten charakteryzuje wyjątkowa bioróżnorodność na małej głębokości raf. Nurkujemy na dwóch najpiękniejszych rafach w regionie: płytko położonych jaskniach i kawernach: Claudi, oraz przepiękna labiryntu korala mózgowego na Malahi.

Drugim etapem naszej wyprawy to Rafy Świętego Jana, czyli “St Johns”. To tutaj nurkuje się na słynnej Matce Dziur, czyli w języku arabskim: „Um Kararim”. Jest to morski labirynt, a wpadające przez szczeliny w syficie światło, stwarza niezapomniany efekt. Kto raz zanurkuje w tym miejscu – będzie o nim pamiętał do końca życia. Rafy St Johns to oprócz kawern ogrody koralowe: koral mózgowy, olbrzymie talerze korala stołowego, millepory i akropory. St Johns jednak to nie tylko płytkie rafy, to również potężne – dwustumetrowe ściany Habili Ali, porośnięte pióropuszami gorgonii w kolorze łososiowo-pomarańczowo-różowym oraz miękkim koralem. Na rafach tych trzeba przygotować się na nurkownia z pontonu i w pradzie, który przynosi wartości odżywcze, dzięki czemu rafy te są wyjątkowo bogato porośnięte miękkim i twardym koralem. To właśnie dzięki tym prądom na rafach tych można zaobserwować przepływające w toni zwierzęta pelagiczne i duże drapieżniki.

Trzeci etap naszego safari to prawdziwa wisienka na torcie dostępna nielicznym: słynna Dedalus Reef. Podwodna wyspa oddalona od stałego lądu o 100 km w linii prostej.  Na jej szczycie wybudowano, niezwykle charakterystyczną latarnię morską otoczoną bezkresem morza czerwonego. Miejsce to jest unikatowe ze względu na występowanie na wokół wyspy rekina młota. Aby móc zaobserwować te wspaniałe kolosy musimy zaplanować nurkowanie na głębokość bo co najmniej 40 m. Dlatego warto mieć na tym nurkowaniu stopień deep, dodatkowy gaz w butli, lub gazy dekompresyjne. To jest właśnie to miejsce gdzie warto wstać rano i zanurkować głęboko. W okresie październik/listopad zaobserwować można już większe osobniki, pływające raczej pojedynczo. Na miejscówce tej przydaje się doświadczenie w warunkach morskich w tym nurkowanie w dryfie oraz umiejętność korzystania z boi nurkowej, której to warto nauczyć się przed wyjazdem. Nurkowanie na Dedalusie to również anemon city – miasto błazenków, barwne ściany miękkiego i twardego korala, obserwanie barakud, fistulkowatych (flety), napoleonów, karanksów, tuńczyków, lucjanów, rogatnic i nierzadko żółwie.
Trasa ta znana jest ze spotkań z żółwiami, rekiny a jak będziemy mieć szczęście to również nurkowanie i snorkling z delfinami.

Wymagania:

Posiadanie ważnego paszportu (minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, przy czym nie może to być paszport tymczasowy), zawierającego wolne strony, aby – w związku z imprezą – możliwe było wstawienie wiz lub innych oznaczeń.

Termin: 16.10 – 23.10.2021

Ramowy plan safari

16.10.2021 sobota
Lot z Polski (Warszawa). Przylot do Marsa Alam i transfer na łódź, stacjonującą w porcie Marsa Alam (ok 1h). Tego dnia nie ma nurkowań. To dzień organizacyjny, poświęcony na podróż i odpoczynek po locie samolotem. Pierwszym posiłkiem jest kolacja już na łodzi.

17.10.2021 niedziela – Marsa Alam
Po śniadaniu wypłynięcie z portu (godzina wypłynięcia zależy od odprawy przeprowadzonej przez straż przybrzeżną). Tego dnia odbywa się briefing na którym dowiecie się podstawowych zasad bezpieczeństwa na łodzi oraz podczas nurkowań. Poznacie również zasady organizacji nurkowań w tym regionie oraz nurkowania z pontonu nurkowego. Pierwsze nurkowanie to nurkowanie rozpoznawcze, tzw” check dive” na  Shaab Marsa Alam. Drugie nurkowanie to pierwsze nurkowanie z pontonu by przećwiczyć technikę wchodzenia na ponton, który przyda się podczas kolejnych nurkowaniach.

18.10.2021 poniedziałek – rafy Fury Shoal
Zmierzamy na południe – kierujemy się w region Sataya, zwany również Fury Shoal. Od tego dnia realizować będziemy 4 nurkowania dziennie, w tym jedno nocne.  Region Sataya to jedno z najpiękniejszych miejsc nurkowych na świecie słynące z płytko położonych rafach o ogromnej bioróżnorodności. Tutaj spotkać można ryby praktycznie w każdym z gatunów występujących w Morzu Czerwonym. Nurkowanie kończymy przy skalnych  pinaklach, pomiędzy którymi, przycupnięte na piasku leżą, wyjątkowo liczne w tym miejscu płaszczki z gatunku patelnic niebieskoplamistych. Kolejne nurkowania to niezwykle interesujące i przepiękne podwodne korytarze Claudia i Malahi. Podwodne labirynty utworzone z olbrzymich korali mózgowych przypominających hełmy Darta Vedera z Gwiezdnych Wojen. Nurkowania nie głębokie, kolorowe, namaszczone światłem.

19-20.10.2021 – wtorek i środa St Johns
Nurkujemy aż dwa dni w regionie, tuż pod zwrotnikiem raka, na rafach Świętego Jana. Każdego dnia realizować będziemy aż po 4 nurkowania dziennie w tym nurkowania nocne. Płynąc na południe Morza Czerwonego przekraczamy geograficzny zwrotnik raka, po to by zanurkować na wyjątkowo malowniczej, poprzecinaną labiryntem korytarzy Um Khararim (Matkę Dziur). To z całą pewnością najlepiej zapamiętywana rafa w tym rejonie. Wspaniale ogrody koralowe i prześwietlone smugami światła korytarze w masywie starej rafy tworzą niezwykłe zestawienie. W programie również ściany: Habli Ali, spokojne nurkowania na Dengerous Reef, a także miejscówki: Small i Big Gota.

21.10.2021 czwartek – Dedalus Reef
Wpływamy na teren tzw “Parków Morskich” (Marine Parks). Tego dnia planowane są 3 nurkowania przy słynnej wyspie z latarnią morską Dedalus Reef. Dedalus znany jest przede wszystkim z występowania w tym regionie rekinów młotów, co jest prawdziwym unikatem. Nurkowania przy Dedalusie to nurkowania głębokie i zaangażowane ponieważ jest to rafa na otwartym morzu. To tu właśnie obserwuje się zwierzęta pelagiczne, takie jak: rekiny białopłetwe, kosogony, manty. Podczas dwóch pierwszych nurkowań odpływamy od pionowych ścian rafy w toń, żeby spotkać się z rekinami młotami i szarymi rekinami rafowymi. Na trzecim nurkowaniu płyniemy wzdłuż ściany zachodniej oglądając potężne „Anemon City” oraz piękne formacje twardych i miękkich korali. Po południu, jeśli tylko jest to możliwe odwiedzamy latarnię morską, z której roztacza się piękny widok na rafę i zacumowane przy niej łodzie safari. Kupujemy pamiątkowe koszulki oczywiście z rekinami młotami. Na noc musimy pożegnać się z tym przepięknym miejscem ponieważ w Parku zakazane są nurkowania nocne, ze względów bezpieczeństwa nurków. Płyniemy na północ, powrotem do Marsa Alam.

22.10.2021 piątek – Marsa Alam
Ostatni dzień to dwa nurkowania w regionie Marsa Alam. O tak wczesnej porze możemy pokusić się o nurkowanie na Elphistone – jest to głęboka podłużna rafa, podobna do Dedalusa. Tutaj również występują drapieżniki morskie. Alternatywą dla Elphinstona (ze względu na warunki pogodowe) będzie Abu Dabab, spokojna rafa, świetne miejsce do „polowania” na żółwia. To tutaj występują największe osobnika, największego gatunku morskiego żółwia: żółwia zielonego, spokojnie pasącego się na trawach morskich. Tutaj też spotyka się płaszczki oraz niezwykle rzadko występującego ssaka morskiego, podwodną syrenę: diugonia. Tego dnia ze względu na konieczną przerwę przed lotem zaplanowane są tylko 2 nurkowania. Tego dnia dopływamy też do portu Marsa Alam i kończymy nasze safari. Ostatnią noc spędzamy na łodzi, zacumowanej w zatoce przy miasteczku Marsa Alam.

23.10.2021 sobota – dzień powrotu
Transfer na lotnisko i powrót do Polski.

Program ramowy może ulec zmianie ze względu na czynniki pogodowe oraz inne nieprzewidziane okoliczności.

Cena safari: 950 EUR

+ 1600 PLN przelot

Cena safari obejmuje:

– Transfery na trasie: lotnisko – statek – lotnisko
– 7 noclegów w dwuosobowych kajutach
– 3 posiłki dziennie, owoce i przekąski na łodzi pościel, ręczniki
– AC w kabinach
– Opiekę polskiego instruktora nurkowania
– Butle nurkowe 12-litrowe DIN + balast na łodzi
– Nielimitowane napoje na łodzi: woda, kawa, herbata, napoje gazowane
– 2-4 nurkowań dziennie (łącznie 20 nurkowań)
– Ubezpieczenie podróżno – nurkowe uniqua,
– Wpis do TFG (Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego)

Cena safari nie obejmuje:
– Wizy egipskiej: 25 USD/EUR
– Napiwku dla załogi: 50 EUR/OS
– Napiwku dla przewodnika: 10 EUR/OS
– W przypadku rozpoczynania lub kończenia rejsu w Port Galieb: dodatkowa opłata 10-20 EUR/OS
– Opłaty parkowej, administracyjnej i reef protection: 80 EUR/OS
– Obowiązkowego testu na COVID PCR, wykonanego na 72h przed wylotem do Egiptu, z wynikiem negatywnym, przetłumaczonego na język angielski
– Dodatkowe (opcjonalne) ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy ok 170 zł/OS

PONADTO ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ
– Wypożyczenia butli 15-litrowej 40 EUR/tydzień
– Napełniania butli Nitroxem (nurkowanie: 12 l – 7 EUR lub 15 l – 9 EUR, pakiet safari odpowiednio 75 EUR i 90 EUR)
– Wypożyczenia sprzętu nurkowego (sprzęt wypożyczamy w Polsce)
– Kontynuacji edukacji nurkowej na kursach zaawansowanych i specjalizacjach

Warunki płatności:
wpłata I – 1600 PLN do 48 godzin od zgłoszenia rezerwacji miejsca
wpłata II – 450 EURO do  10.09.2021
wpłata IV – pozostała część kwoty do 01.10.2021

Star Jet – klasa GOLD
Łódź na której będziemy mieszkać i wspólnie wypoczywać.

Luksusowy, przestronny, metalowy, 35 metrowy jacht motorowy przeznaczony dla 26 nurków. Mocna konstrukcja i wysoka dzielność morska gwarantują bezpieczeństwo rejsu z dala od brzegu. Estetyczne wykończenie wnętrz, przestronne kajuty, tekowy pokład i ergonomiczne rozplanowanie pokładu nurkowego zapewniają komfortowy pobyt oraz dużą swobodę w przygotowaniu do nurkowania.

Łódź posiada licencję na wszystkie trasy safari realizowane w Egipskiej części Morza Czerwonego.  i przeszła gruntowny remont w Styczniu 2020 roku.

Infrastruktura socjalna
Łódź oferuje 13 klimatyzowanych, dwuosobowych kabin, każda z własną łazienką. Do dyspozycji gości są  pokład słoneczny, jadalnia, klimatyzowany salon wyposażony w sprzęt audio i DVD. Pościel i ręczniki w cenie.

Ale cóż Wam będziemy opowiadać. Zapraszamy na wirtualny spacer po Star Jet.