16.11.2024 – 16.11.2024
PARK MORSKI DEDALUS – SATAYA – SALEM EXPRESS
16.11.2024

Dedalus to rafa słynąca z występowania na w tym miejscu rekinów, w tym szczególnie pożądanych: rekinów młotów. rekiny te są całkowicie dla nas niegroźne, są przy tym piękne i majestatyczne. A spotkania z nimi dostarczają nam – nurkom niesamowitych przeżyć.

Płyniemy na dalekie południe, by spędzić w tym miejscu dwa dni. Następnie relaksujemy się na spokojnych rafach Sataya. To podwodne tunele i labiryntami Claudii i Abu Galawa. Tutaj również pływamy z całym stadem delfina zwyczajnego na Dolphin House. Na tej trasie zanurkujemy zarówno przy ścianach porośniętych miękkim i twardym koralem oraz wachlarzami gorgonii. Oraz największe na świecie skupiska korala mózgowego oraz podwodne kawerny w regionie Sataya.

Trasę safari rozpoczniemy od nurkowań na Dedalus Reef: do której płyniemy 100 km z Marsa Alam. Ta charakterystyczna wyspa z latarnią morską przyciąga do siebie niespotykane nigdzie indziej w Egipcie rekiny młoty. Sama wyspa otoczona jest również niezwykle bogatą i różnorodną rafą koralową: miękkim i twardym koralem, gorgoniamii, miastem anemonjów. Na wiosnę zobaczyć możemy na Dedalusie większe stada rekinów młotów, mniejszych, młodych osobników pływających dla bezpieczeństwa w grupach na nieco większej głębokości bo co najmniej 40 m. Dlatego też jeśli nie macie stopnia deep to warto go zdobyć choćby podczas tego safari. Dedalus to nie tylko młoty, to również barwne i majestatyczne ściany przy których obserwujemy: barakudy, mniejsze występujące w grupach, większe pływające pojedynczo, fistulkowate (flety), napoleony, karanksy, tuńczyki, lucjany, rogatnice, żółwie. To jest również jedna z czterech miejscówek gdzie obecność żarłaczy białopłetwych jest niemal gwarantowana. By obserwować je nurkujemy na głębokość maksymalną 15 metrów ponieważ najczęściej zaobserwować je można bezpośrednio pod zacumowanymi łodziami safari. Również zwiedzimy Salem Express chyba najbardziej kontrowersyjny wrak w morze Czerwonym. Nurkowanie w tym miejscu dalej pozostaje tematem dla dyskusji. Ponieważ miał on tragiczną historie, która poznamy w ramach naszego wyjazdu.

Na deser zostawiamy sobie region Sataya i rafy nazywane: “Fury Shoal”. Sataya South zachwyca zróżnicowaniem ryb i korali na niewielkiej głębokości, ilość ogończy jest niespotykana. Na Fury Shoal zanurkujemy również w kawernach, w których najbardziej spektakularna jest gra światła wpiadająca niczym miecze świetlne do wnętrza rafy Claudia. Zaś Malahi, czy Heaven to najpiękniejsze labirynty korala mózgowe nieco przypominające swym kształtem hełmy wojskowe. Tutejsze ogrody koralowe są wyjątkowe ponieważ charakterystyczne tylko dla południowej części Egiptu: stoły koralowe, złote płaty korala millepora, kolorowe drobniejsze akropory.

PROGRAM SAFARI NURKOWEGO W EGIPCIE
Sobota

Lot z Polski (Katowice). Przylot do Marsa Alam i transfer na łódź, stacjonującą w porcie, czas przejazdu około 1 godzina. W zależności od godzin przelotu pierwszym posiłkiem jest lunch na łodzi, następnie kolacja.

Niedziela – Marsa Alam

Po śniadaniu wypłynięcie z portu (godzina wypłynięcia zależy od odprawy przeprowadzonej przez straż przybrzeżną). Odprawa, pierwsze nurkowanie sprawdzające z łodzi: check dive w rejonie Marsa Alam. Shaab Marsa Alam, Shaab Marsa Alam. Nurkowanie rozgrzewkowe z pontonu.

Poniedziałek i Wtorek – Dedalus Reef

Wpływamy na teren tzw “Parków Morskich” (Marine Parks). Tego dnia planowane są 3 nurkowania przy słynnej wyspie z latarnią morską Dedalus Reef. Rekiny Młoty, Longimanusy, „Anemon City”, formacje twardych i miękkich korali. Po południu, jeśli tylko dostaniemy pozwolenie odwiedzamy latarnię morską, z której roztacza się piękny widok na rafę i zacumowane przy niej łodzie safari. Możliwość zakupu pamiątkowej koszulki w cenie 10 €/sztuka.

Środa – Fury Shoal

Region Sataya, zwany również Fury Shoal. Jedno z najpiękniejszych miejsc nurkowych Sataya South, płytko nurkując znajdziemy się w rybim raju: niesamowita bioróżnorodność w jednym miejscu. Nurkowanie kończymy pomiędzy skalnymi pinaklami, pomiędzy którymi znajdziemy bardzo liczne w tym miejscu, nakrapiane ogończe. Kolejne nurkowania to Claudia i Malahi. Podwodne labirynty utworzone z olbrzymich korali mózgowych przypominających hełmy Darta Vedera z Gwiezdnych Wojen. Miejsce zachwyca nawet największego sceptyka. Nurkowania nie głębokie, kolorowe, namaszczone światłem.

Czwartek – Elphinstone

Płyniemy na minmum dwa nurkowania na topowej miejscóce: Elphistone. Rekiny, delfiny, żółwie, tuńczyki. To nie jedyni mieszkańcy tej wspaniałej rafy. Po południu planujemy dwa łatwiejsze nurkowania na Abu Dabab.

Piątek – płyniemy w kierunku Marsa Alam

Ostatni dzień to dwa nurkowania w regionie Marsa Alam. Shaab Marsa Alam, w nowej odsłonie: ogrody koralowe na zewnętrznej części rafy są na prawdę godne zapamiętania!

Sobota – powrót do Polski

Tego dnia wylatujemy do Polski. Ostatnim posiłkiem na łodzi jest śniadanie. Jeśli będziemy mieć późne godziny powrotne możliwa jest do zorganizowania dodatkowa wycieczka fakultatywna.

 

NASZA ŁÓDŹ SAFARI: STAR JET – STALOWA KONSTRUKCJA – BARDZO DOŚWIADCZONA ZAŁOGA – KLASA GOLD – 2 OSOBOWE KABINY Z INDYWIDUALNIE STEROWANĄ KLIMATYZACJĄ I ŁAZIENKĄ – DUŻY SALON

CENA SAFARI: 1250 € (SAFARI) + 2390 ZŁ (PRZELOT)
CENA ZAWIERA
• TRANSFERY NA TRASIE: LOTNISKO – ŁÓDŹ – LOTNISKO
• 7 NOCLEGÓW W 2-OSOBOWYCH KAJUTACH
• 4 POSIŁKI DZIENNIE, OWOCE I PRZEKĄSKI NA ŁODZI
• POŚCIEL, RĘCZNIKI
• AC W KABINACH
• OPIEKĘ POLSKIEGO INSTRUKTORA NURKOWANIA Z WIELOLETNIM DOŚWIADCZENIEM W PROWADZENIU TEGO TYPU IMPREZ
• BUTLE NURKOWE 12-LITROWE DIN + BALAST NA ŁODZI
• NIELIMITOWANE NAPOJE NA ŁODZI: WODĘ, KAWĘ, HERBATĘ, NAPOJE GAZOWANE
• 2-4 NURKOWANIA DZIENNIE (ŁĄCZNIE NA TEJ TRASIE: 21 NURKOWAŃ)
• UBEZPIECZENIE PODRÓŻNO-NURKOWE WIENER,
• WPIS DO TFG I TFP (TURYSTYCZNEGO FUNDUSZU GWARANCYJNEGO I TURYSTYCZNEGO FUNDUSZU POMOCOWEGO)
• PRZELOT Z POLSKI

CENA NIE ZAWIERA
• WIZY EGIPSKIEJ: 25 $/€
• NAPIWKU DLA ZAŁOGI: 60€/OS
• NAPIWKU DLA EGIPSKICH PRZEWDNIKÓW: 30€/OS (PO 10€ NA KAŻDEGO PRZEWODNIKA)
• OPŁATY PARKOWEJ, ADMINISTRACYJNEJ I REEF PROTECTION: 80€/os

PONADTO ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ:
• WYPOŻYCZENIA BUTLI 15L: 40€/tydzień
•NAPEŁNIANIA BUTLI NITROXEM;30-32%:
•BUTLA 12L – 7€/NURKOWANIE lub 70€/PAKIET SAFARI –
•BUTLA 15L – 9€/NURKOWANIE lub 90€/PAKIET SAFARI
•DODATKOWEGO UBEZPIECZENIA OD KOSZTÓW REZYGNACJI Z PODRÓŻY UNIQUA: 260 zł
• WYPOŻYCZENIA SPRZĘTU NURKOWEGO, INNEGO NIŻ BUTLE I BALAST (SPRZĘT WYPOŻYCZANY W POLSCE)
• KONTYNUOWANIA EDUKACJI NURKOWEJ NA KURSACH ZAAWANSOWANYCH I SPECJALIZACYJNYCH rezerwacja:

Wyjazd organizowany jest zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Posiadamy Gwarancję Ubezpieczeniową, zabezpieczającą Twoje interesy. Zadbaj o to by Twój wyjazd był bezpieczny i legalny!