Big Brother i Litlle Brother Islands położone są na wschodzie egipskiego wybrzeża, gdzie wyrastają z głębin z 800metrów. Niesamowite, pionowe ściany porośnięte nieskończonym morzem korala mózgowego (brain coral). To także królestwo małych i dużych, multikolorowych ryb, oraz imponujące wraki statków – to w skrócie Brother Islands!
Przez tydzień safari mieszkamy na naszej ulubionej łodzi nurkowej: Star Jet, z której dziennie nurkujemy: 2 razy pierwszego i szóstego dnia, 3 razy w dniu gdy nurkujemy na Dedalus Reef, oraz 4 razy w pozostałe dni. Tak więc w programie jest łącznie aż 20 nurkowań w zaledwie 6 dni nurkowych!

Trasę safari rozpoczyna się dwoma znurkowaniami w stylu check dive – znurkowaniami sprawdzającymi w okolicy Marsa Alam – Shaab Sharm i Shaab Marsa Alam.
Pierwszy etap naszej podróży to rafy w regionie Sataya. Region ten charakteryzuje wyjątkowa bioróżnorodność na małej głębokości raf. Nurkujemy na dwóch najpiękniejszych rafach w regionie: płytko położonych jaskniach i kawernach: Claudi, oraz przepiękna labiryntu korala mózgowego na Malahi.

Drugim etapem naszej wyprawy to Rafy Świętego Jana, czyli “St Johns”. To tutaj nurkuje się na słynnej Matce Dziur, czyli w języku arabskim: „Um Kararim”. Jest to morski labirynt, a wpadające przez szczeliny w syficie światło, stwarza niezapomniany efekt. Kto raz zanurkuje w tym miejscu – będzie o nim pamiętał do końca życia. Rafy St Johns to oprócz kawern ogrody koralowe: koral mózgowy, olbrzymie talerze korala stołowego, millepory i akropory. St Johns jednak to nie tylko płytkie rafy, to również potężne – dwustumetrowe ściany Habili Ali, porośnięte pióropuszami gorgonii w kolorze łososiowo-pomarańczowo-różowym oraz miękkim koralem. Na rafach tych trzeba przygotować się na nurkownia z pontonu i w pradzie, który przynosi wartości odżywcze, dzięki czemu rafy te są wyjątkowo bogato porośnięte miękkim i twardym koralem. To właśnie dzięki tym prądom na rafach tych można zaobserwować przepływające w toni zwierzęta pelagiczne i duże drapieżniki.

Trzeci etap naszego safari to prawdziwa wisienka na torcie dostępna nielicznym: słynna Dedalus Reef. Podwodna wyspa oddalona od stałego lądu o 100 km w linii prostej.  Na jej szczycie wybudowano, niezwykle charakterystyczną latarnię morską otoczoną bezkresem morza czerwonego. Miejsce to jest unikatowe ze względu na występowanie na wokół wyspy rekina młota. Aby móc zaobserwować te wspaniałe kolosy musimy zaplanować nurkowanie na głębokość bo co najmniej 40 m. Dlatego warto mieć na tym nurkowaniu stopień deep, dodatkowy gaz w butli, lub gazy dekompresyjne. To jest właśnie to miejsce gdzie warto wstać rano i zanurkować głęboko. W okresie październik/listopad zaobserwować można już większe osobniki, pływające raczej pojedynczo. Na miejscówce tej przydaje się doświadczenie w warunkach morskich w tym nurkowanie w dryfie oraz umiejętność korzystania z boi nurkowej, której to warto nauczyć się przed wyjazdem. Nurkowanie na Dedalusie to również anemon city – miasto błazenków, barwne ściany miękkiego i twardego korala, obserwanie barakud, fistulkowatych (flety), napoleonów, karanksów, tuńczyków, lucjanów, rogatnic i nierzadko żółwie.
Trasa ta znana jest ze spotkań z żółwiami, rekiny a jak będziemy mieć szczęście to również nurkowanie i snorkling z delfinami.

Wymagania:

Posiadanie ważnego paszportu (minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, przy czym nie może to być paszport tymczasowy), zawierającego wolne strony, aby – w związku z imprezą – możliwe było wstawienie wiz lub innych oznaczeń.

Termin: 08.10 – 15.10.2022

Ramowy plan safari

08.10.2022 sobota
Lot z Polski (WARSZAWA). Przylot do Marsa Alam i transfer na statek Star Jet, stacjonujący w porcie Marsa Alam (ok. 1h drogi klimatyzowanym autobusem). Tego dnia nie nurkujemy. Relaksujemy się, odpoczywamy. W zależności od godzin przelotu pierwszym posiłkiem na łodzi jest kolacja.

09.10.2022 niedziela
Pierwszy dzień safari nurkowego to dwa nurkowania “rozgrzewkowe”. Na pierwszym nurkowaniu, nurkujemy bezpośrednio z łodzi, celem tego nurkowania jest przede wszystkim sprawdzenie wyważenia, przypomnienie techniki puszczania boi nurkowej, która może przydać się na kolejnych nurkowaniach, rozeznanie w organizacji nurkowań. Drugie nurkowanie to nurkowanie z pontonu. Poznajemy i ćwiczymy sposób przejścia z łodzi na zodiak, wyskakiwanie z niego oraz powrót na ponton po nurkowaniach. Taki sposób organizacji nurkowań jest tutaj najwygodniejszy: zodiaki doskonale przetransportują nas w najlepszy punkt nurkowy, będą nas asekurowały podczas nurkowania, a także odbiorą z wody jeśli nasze nurkowanie nie zakończy się bezpośrednio pod łodzią. Dzięki temu nurkowania są wygodne i bezpieczne, oraz możemy zrealizować do 4 nurkowań dziennie podczas kolejnych dni nurkowych. Oczywiście nie wszystkie nurkowania będziemy robić z zodiaka, część z nich będzie zaczynała się z łodzi i kończyła bezpośrednio na łodzi. Zależeć to będzie od ukształtowania miejsca nurkowego oraz od miejsca cumowania łodzi “matki”.

10.10.2022 poniedziałek Brother Islands
Big Brother Island zdecydowanie należy do najpopularniejszych i najpiękniejszych, destynacji nurkowych basenu Morza Czerwonego. Mierząca 480 metrów długości, otoczona jest silnymi nurtami, a mocno wiejące wiatry tworzą wysokie fale, czyniąc to miejsce wymagającym. Na północnym-zachodzie rafa tworzy 300-metrowe wypłaszczenie, malowniczo porośnięte koralowcem, który przyciąga niezliczone gatunki ryb. To w tutejszych głębinach najpewniej, natrafimy na rekiny. A także, możemy spotkać mniej niebezpieczne barakudy, surgeonfish’e.
Nurkując na północnej części Wielkiego Brata spotkamy jedną z największych nurkowych atrakcji, mianowicie wrak zatopionego w 1957 roku, statku Aida. Służył on min. w czasie drugiej wojny światowej do militarnego transportu. Przełamany na pół, częściowo spoczywa aż na głębokości 65 metrów, ale również na 30 metrach można eksplorować maszynownię i pozostałości pokładów. U wybrzeży Dużego Brata spoczywa także inny wrak – transportowiec Numidia, który zatonął w 1901 roku. Lata, które upłynęły od katastrofy, pozwoliły naturze przejąć pozostałości statku. Koralowce bujnie obrosły zbutwiałe drewniane resztki, tworząc multikolorowy podwodny, tajemniczy teatr, dostępny na głębokości 20 – 40 metrów. To na tych dwóch jednostkach zaczniemy naszą, wrakową część safari, wykonując łącznie aż 4 nurkowania w tym rejonie. Litlle Brother leży zaledwie 2km od swojego Wielkiego Brata, i pod względem atrakcyjności nurkowań nie ustępuje mu ani na krok. Warunki są niemal identyczne jak na większej z wysp – również należy zachować ostrożność, gdyż silne prądy i spore fale wymagają skupienia i nurkowego obycia. Jeśli jednak chcemy zobaczyć na żywo pelagiczne zwierzęta, żarłacze białopłetwe, również karanksy, i ławice cesji i lucjanów (snappers), to idealne miejsce.

11.10 – 12.10.2022 wtorek – środa Dedalus Reef – rekiny młoty
Jeden z żelaznych punktów każdego poszukiwacza rekinów, mocnych wrażeń i niemałych fal. Rafa położona ok.100km na południowy-wschód od Marsa Alama. Górne partie rafy porośnięte są miękkim i twardym koralem, podczas gdy dolne piaszczyste, przyciągają rekiny, a także ławice kolorowych błazenków. W tym miejscu możemy spotkać największą atrakcję tego rejonu, czyli majestatyczne rekiny młoty. Musimy jednak wyruszyć na nasze bezkrwawe “polowanie na grubego zwierza” wczesnym rankiem – przed śniadaniem, bo to właśnie wtedy rekiny będą na wyciągnięcie ręki. W tym miejscu zaplanowaliśmy przynajmniej 2 nurkowania, jeśli warunki pozwolą to 3.

13.10.2022 czwartek Elphinstone
Bez najmniejszych wątpliwości, jedno z najciekawszych miejsc na nurkowej mapie Egiptu. Zawdzięcza swoją, popularność, położeniu stosunkowo blisko brzegów (26 km na północ od Marsa Alam). Silne prądy uniemożliwiają tu nurkowania nocne, co jednocześnie wpływa na fakt, iż miejsce to, uwielbiają duże ryby tj. rekiny, manty i barakudy. Cudownie obrośnięte koralem ściany, jaskinie i tajemnicze tunele stanowią niezwykle atrakcyjne miejsce do naszych nurkowań. Wykonamy ich tutaj przynjamniej 2. Następnie przeniesiemy się na Abu Dabbab by zakończyć dzień kolejnymi 2 nurkowaniami.

14.10.2022 piątek – Safaga
Tego dnia skierujemy się w stronę portu w Hurghadzie. Aby pożegnać się z Egiptem wykonamy kolejne nurkowania zależnie od warunków: w okolicy Safagi.

15.10.2022 sobota
Kończymy safari: pakowanie, wycieczka po lądzie (jeśli czas na to pozwoli), wyokrętowanie z łodzi, transfer na lotnisko (ok 3,5h), pełni wrażeń i wspomnień wracamy do Polski.

Program ramowy może ulec zmianie ze względu na czynniki pogodowe oraz inne nieprzewidziane okoliczności.

Cena safari: 980 EUR

+ 1990 PLN przelot

Cena safari obejmuje:
transfery na trasie: lotnisko – statek – lotnisko
– 7 noclegów w dwuosobowych kajutach
– 3 posiłki dziennie, owoce i przekąski na łodzi
– pościel, ręczniki, szlafroki
– AC w kabinach
– opiekę polskiego instruktora nurkowania
– butle nurkowe 12-litrowe DIN + balast na łodzi
– nielimitowane napoje na łodzi: woda, kawa, herbata, napoje gazowane
– 2-4 nurkowań dziennie (łącznie 20 nurkowań)
– ubezpieczenie podróżno – nurkowe AXA
– wpis do TFG (Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego)

Cena safari nie obejmuje:
– wizy egipskiej: 25 USD/EUR
– napiwku dla załogi: 55 EUR/OS
– napiwku dla przewodnika: 15 EUR/OS
– opłaty parkowej, administracyjnej i reef protection: 80 EUR/OS
dodatkowego opcjonalnego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z podróży UNIQA: koszt 180 zł

PONADTO ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ
– Wypożyczenia butli 15-litrowej 40 EUR/tydzień
– Napełniania butli Nitroxem (nurkowanie: 12 l – 7 EUR lub 15 l – 9 EUR, pakiet safari odpowiednio 75 EUR i 95 EUR)
– Wypożyczenia sprzętu nurkowego (sprzęt wypożyczamy w Polsce)
– Kontynuacji edukacji nurkowej na kursach zaawansowanych i specjalizacjach

Warunki płatności:
wpłata I – 1990 zł – podczas rezerwacji imprezy
wpłata II – 400 euro – 31.08.2022
wpłata IV – 580 euro – 19.09.2022

Star Jet – klasa GOLD
Łódź na której będziemy mieszkać i wspólnie wypoczywać.

Luksusowy, przestronny, metalowy, 35 metrowy jacht motorowy przeznaczony dla 26 nurków. Mocna konstrukcja i wysoka dzielność morska gwarantują bezpieczeństwo rejsu z dala od brzegu. Estetyczne wykończenie wnętrz, przestronne kajuty, tekowy pokład i ergonomiczne rozplanowanie pokładu nurkowego zapewniają komfortowy pobyt oraz dużą swobodę w przygotowaniu do nurkowania.

Łódź posiada licencję na wszystkie trasy safari realizowane w Egipskiej części Morza Czerwonego.  i przeszła gruntowny remont w Styczniu 2020 roku.

Infrastruktura socjalna
Łódź oferuje 13 klimatyzowanych, dwuosobowych kabin, każda z własną łazienką. Do dyspozycji gości są  pokład słoneczny, jadalnia, klimatyzowany salon wyposażony w sprzęt audio i DVD. Pościel i ręczniki w cenie.

Ale cóż Wam będziemy opowiadać. Zapraszamy na wirtualny spacer po Star Jet.